Hyresrapporten första halvåret 2025 – Färre hem och lägre hyror

Andrahandsmarknaden för hyresbostäder har under det första halvåret 2025 visat tydliga tecken på avmattning. Både utbudet av annonser, hyresnivåer och antalet aktiva hyresgäster har minskat jämfört med samma period föregående år. Denna negativa utveckling är en fortsatt effekt av de sjunkande räntorna, som gradvis har förändrat dynamiken på bostadsmarknaden i stort.
Antalet tillgängliga andrahandsbostäder har minskat månad för månad under året, vilket tyder på en minskad vilja eller möjlighet hos bostadsägare att hyra ut. Parallellt har även hyrorna pressats nedåt, med en nedgång från -3 % i januari till -2,3 % i maj, mätt år över år. Även efterfrågan visar tecken på avtagande intensitet: antalet aktiva hyresgäster minskade med -2,6 % i januari, och nedgången fördjupades till -9 % i februari. Trots en tillfällig återhämtning i mars (-0,5 %) fortsatte trenden nedåt i april (-6 %) och maj (-2 %).
Dessa siffror speglar en andrahandsmarknad i förändring, där det lägre ränteläget har lett till färre uthyrningar, sjunkande hyresnivåer och en minskad aktivitet bland hyressökande. Detta är en utveckling som bör följas noggrant, då den kan ha bredare konsekvenser för tillgängligheten och prisbilden på hyresbostäder i både storstäder och mindre orter, speciellt då räntorna fortsatt förväntas gå ner under hösten.
Ladda ner rapporten här
För mer information, vänligen kontakta:
Isabelle Purits
Kommunikationschef Qasa
isabelle@qasa.se

Ytterligare vart femte hem har försvunnit
Efter förra årets dramatiska minskning av bostäder till följd av räntesänkningarna fortsatte utbudet att rasa under våren.
Förändring i de 10 största städerna våren 2025 jämfört med samma period året innan

Förändring av utbudet på andrahandsmarknaden i hela landet jan–juni 2025 jämfört med samma period året innan

18% färre hem i Stockholm under våren jämfört med samma period året innan.
Efter förra årets minskning på 3% fortsatte utbudet av bostäder att sjunka dramatiskt i Stockholm. Vart femte hem försvann under våren.
Medianhyra per m2 jan–jun 2025


Antalet bostadsansökningar jan–jun 2025


Hemmet med flest ansökningar våren 2025
1 307 ansökningar
Nybohovsgränd, Stockholm
2 rum, 44 m2, 8 100 kr
Medianhyror i Sveriges 10 största städer jämfört med året innan

Medianhyror i länen jämfört med året innan


Stockholm
I Stockholm försvann nästan 20% av hemmen under våren, jämfört med samma period för ett år sedan. Samtidigt gick priserna på små lägenheter ner.


Göteborg
Med en 22% minskning hade Göteborg ett kraftigare utbudsras än både Stockholm och Malmö. Priserna på lägenheter sjönk medan husen blev dyrare.


Malmö
I Malmö steg priserna på mindre lägenheter något medan det blev billigare att större lägenheter och hus.

Om statistiken
Qasa är Sveriges största tjänst för hyresbostäder. Vi hjälper hyresvärdar och hyresgäster att få förtroende för varandra – genom exempelvis kreditkontroller, försäkring och depositionsfri uthyrning.
Genom att bidra med transparens och trygghet på bostadsmarknaden skapar vi rörlighet som kan bidra till att lindra dagens bostadsbrist.
Siffrorna i Hyresrapporten omfattar lägenheter, loftgångshus, hus, stugor, radhus och parhus. Rum och bostäder i studentkorridorer omfattas inte. Enbart bostäder med en medianhyra på mellan 1 000 och 120 000 kronor i månaden inkluderas. Bostäder som hyrs ut i första hand, delas samt semesterbostäder omfattas inte. I de fall där bostäder anges ha halva rum så avrundar vi neråt, ett boende med 1,5 rum och kök räknas alltså som ett 1 rum och kök.
